Vitāls Germans par sevi

  Jau no agras bērnības mani interesēja maģiskais process, kurā no katla, pannas vai kādas citas bungu komplekta sastāvdaļas izvilinātā skaņa pārvēršas magnetofona lentas centimetros un pēc tam atpakaļ skaņā. Kādēļ tas skan dažādi atkarībā no mikrofona izvietojuma un karotes izmēra, ar ko situ pa katlu un galvenais, kāpēc tas neskan tā, kā katli un pannas Depeche Mode dziesmās... Vēlāk es uzzināju, ka man un viņiem pannas un katli bija stipri līdzīgi. Atšķirība slēpās skaņu ierakstu tehnoloģijās!

No CV: no 1990 līdz 1992 gadam Vitāls Germans mācījās ekspermentālajā Rīgas 41. vidusskolas komunikāciju speciālistu sagatavošanas klasē. Tur arī uzsāka profesionālo darbību, menedžejot un spēlējot skolas diskotēku, kas kļuva populāra visā Pārdaugavā. Diskotēkas panākumi bija iespaidīgi - daudzi apmeklētāji, pārsvarā skolai nepiederošas personas, tās laikā palika aiz ārdurvīm. Pirmie panākumi rosināja domāt par karjeru audiovizuālo komunikāciju jomā.

  Kaut kad tajā laikā man rokās pirmo reizi nokļuva pārsteidzoši spožs un neparasts veidojums – kompaktdisks. Toreiz nācās apmierināties ar vizuālo baudījumu - disku atskaņot nebija kur. Zinātāji, kuri bija dzirdējuši CD skanam, sacīja, ka tas nav salīdzināms ne ar ko! Skaņas kvalitāte esot debešķīga. Diska fantastiski augsto cenu var attaisnot ar investīcijām mūžīgajās vērtībās - tas nekad nesāks sparkšķēt kā vinils, to neievilks mehānismā kā kaseti un tam piemīt brīnumainas īpašības, piemēram, „acumirklīga pārtīšanās”! Pat īsti neticējās, ka kaut ko tādu cilvēks vispār spēj izgudrot...

No CV - 1993 gadā Vitāls Germans kopā ar domubiedriem radiostacijā „Radio 2 945 AM” uzsāka iknedēļas jauniešu raidījuma „Noruna” producēšanu un bija tā vadītājs. Drīz pēc tam šajā pat vilnī sāka skanēt Vitāla veidotās programmas „Deju Zāle” ,”Par Un Ap Mūziku” , „Sestdienas Rīta spēle”, ”Radio Buča” un citas. Kopš 1994. gada kopā ar Grigoriju Bergu Vitāls Germans aktīvi piedalījās radiostacijas FM 102,7 (tagad „Mix FM”) izveidē, apmācot vēlāk populāras radio personības iemaņām darbam dzīvajā ēterā , veidojot radio programmu struktūru un piedaloties ideju ģenerēšanā, daudzas no kurām vēl joprojām tai vai citā formā dzirdamas FM radiostaciju programmās. Tai pat laikā Vitāls Germans (kā Dj Vitāls) bija Vislatvijas pirmā sērijveida izklaides projekta „Superdejas”diskožokejs, kura ietvaros kopā ar tā laika deju mūzikas " zvaigznēm" uzstājās gandrīz visos Latvijas kultūras namos un estrādēs.

Un tad reiz es nonācu īstā ierakstu studijā. Turpat Radio 2 telpās kolēģis Edijs mani noķēra aiz rokas gaitenī un palūdza ierunāt vienu sludinājumu. Cenošoties saskatīt aiz akustiskās kabīnes stikla, ko dara skaņu režisors, es nospriedu, ka tas noteikti ir viens varen interesants darbs – viss ko redzēju bija aparatūras krāvumu kalni, kas savienoti ar vadu jūkli. Edija balss, norādot uz pareizajām intonācijām, austiņas skanēja tik nosvērti, ka sapratu – šis darbs ir ne tikai interesants, bet arī stabilitāti un pārliecību par nākotni veicinošs.

No CV – 1996 gadā Vitāls Germans nomainīja Latvijas skaņu ierakstu korifeju E.Gņedovski Mix FM production studijā un kļuva par tās vadītāju. Šajā amatā pavadīts laiks līdz pat 2003. gadam palīdzot radio Mix FM 102,7 kļūt par nr.1 radio klausīšanās reitingu jomā Latvijā, izveidojot vairākas ētera džinglu paketes un pārējo radio noformējumu, producējot neskaitāmus audio reklāmas klipus, veidojot copyright un ģenerējot idejas nestandarta reklāmas kampaņām.

  Esmu piedzīvojis ciparu tehnoloģiju ienākšanu skaņu ierakstu pasaulē, tā teikt „uz savas ādas”. Tikko biju paspējis apgūt 8 celiņu lenšu magnetofonu un analogos reverberātorus, kā parādījās pirmā digitālā pults un cietā diska rekorders – viss bija jāsāk no sākuma. Arī tas viss tika "izprasts" un sāka darboties bez iebildumiem, taču tad drīz vien atklājas, ka tā ir neattaisnojami resursietilpīga un neparocīga tehnika salīdzinājumā ar varbūt kādas 10x dārgāko, bet „vismaz 100x ērtāko” uz Unix sistēmas bāzēto audio production darba staciju ”Orban”. To es gan apgūt lāga nepaguvu, jo tehnoloģiju attīstība kļuva vēl straujāka: mūsu studijā tika iegādāts PC ar Cakewalk & Soundforge. Šis interesantais un skaņu ierakstu jomā vēsturiski nozīmigais process norisinājās vien apmēram kādu nieka 1000 dienu laikā .

No CV – 2000. gadā Vitāls Germans kļūst par ārštata ierakstu producentu radiostacijai Radio 1, no 2002 līdz 2008 gadam – Kurzemes radio audio ģenerālproducents , No 2003 līdz 2009 - radio Capital FM reklāmu producents un Capital FM programmu direktors. Paralēli šajā laikā tiek veidoti tehniski sarežģītie " ierakstītie” radio raidījumi Kalimba De Luna (2004-2008., arī vadītājs) ZīZī stunda (2005-2007) Laika Mašīna (2008-2009) ,Deja VU (2008-2009). No 2009 gada radio Star FM mūzikas redaktors. No 2011 gada Ritma Institūta pasniedzējs. Kā masteringa režisors Vitāls Germans ņēmis dalību vairākos Roberta Gobziņa skaņudarbu ierakstos. No 2010 gada Āgenskalnu ierakstu studijas vadītājs. No 2015. gada Ieraksti.lv līdzdibinātājs.

...turpinājums sekos!